P.   Slēgts
O.  10-17
T. 10-17
C. 10-17
P. 10-17
S. 10-17
Sv. 10-17

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs

1663. gada tirgus laukuma labajā malā tika uzcelta ēka, kura piederēja hercogam Frīdriham Kazimiram. Rāte iegādājās namu, lai būtu pastāvīga adrese, kurā atrastos Jelgavas rātsnams.  1944. gada vasarā rātsnams nodega līdz ar pilsētu.

,,(..)Tā ir liela priekšrocība cilvēkam, ja viņš var atsaukties uz vēsturi un ja viņam tāda ir. Izglītota cilvēka goda lieta ir izprast vēsturi un izkopt šo izpratni.(..) Mūsu personīgā dzīve iegūst plašāku vērienu, kad pamanām un uzzinām mūsu saites ar pagātni, un ir ļoti jāpatur prātā, ka nākotnes cerības bieži vien piemīt tikai tādam, kas jau ir pārdzīvojis kādu vēsturi(..)’’

(Bīlenšteins, A. Kāda laimīga dzīve. Dobeles mācītāja Dr. A. Bīlenšteina autobiogrāfija. Rīga: Rīgas Multimediju centra apgāds, 1995. 243.lpp.)

Ar tēlaino pilskalna vārdu arheologi apzīmē tās senās dzīvesvietas, kas veidotas uz zemes paaugstinājuma (ģeogrāfiski Latvijā nav kalnu; ir tikai pauguri) ar nolīdzinātu plakumu un aizsardzības nolūkos veidotu grāvju, vaļņu un citu nocietinājumu sistēmu.1 Pilskalni Latvijā ir plaši izplatīti (ap 4702), līdz ar to tās ir arī visplašāk pētītās senās dzīves vietas Latvijā. Tomēr daudzos būtu nepieciešama daudz pamatīgāka izpēte.

Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs ir vieta, kur ik pa laikam iegriežas tuvāki un tālāki ciemiņi, meklējot informāciju par saviem jau mūžībā aizgājušajiem piederīgajiem, kuru dzīves gājums kaut kādā veidā ir saistīts ar Jelgavas pilsētu. Šādā nolūkā pirms pāris gadiem mūs apciemoja arī kāds centīgs un neatlaidīgs savas dzimtas vēstures pētnieks no Francijas – Seržs Kurts (Serge Kurt).

Saīsināts no J.Blīvja monogrāfijas “Jelgavas aizstāvēšana 1944.gada vasarā” JVMM ZA Nr.2857   1944.gada aprīlī Padomju Savienībā tika izstrādāta militārā operācija ar kodētu nosaukumu “Bagrations” (P.Bagrations (1765-1812) leģendārs Krievijas armijas ģenerālis, kurš krita 1812.gada 12.septembrī Borodinas kaujā pie Maskavas), tā pašlaik tiek pozicionēta kā vērienīgākā kaujas operācija visā Krievijas militārajā vēsturē. Operācijas sākuma datums bija simbolisks – 1944.gada 22.jūnijs.

Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja ekspozīcijā

Uzskata, ka raganas ir burves, pareģes un dziedinātājas, sliktākajā variantā – kaitētājas.

Ne mazāk svarīgs par sauszemes un pasta ceļiem  bija ūdens ceļš - ērts un dabisks ceļš ar sezonālu raksturu, jo to varēja izmantot līdz ūdens aizsalšanas  brīdim. Dažkārt Lielupe bija kuģojama gandrīz visu gadu. Bija ziemas, kad upē ledus bija tik plāns, ka ar izturīgu korpusu būvētie kuģi uzlauza plāno ledu un varēja kuģot bez grūtībām.

Šogad Glūdas – Liepājas dzelzceļam aprit 90 gadi kopš tā izbūves sākuma. Atceroties jaunu dzelzceļa līniju izbūvi Zemgalē 20.gs. 20.gados, Jelgavas muzejs piedāvā nodaļu no G. Putiķa promocijas darba “Dzelzceļa transporta attīstība Latvijā 1918 – 1940: problēmas un risinājumi” (2012.gads) par Glūdas – Liepājas dzelzceļa līnijas izbūves vēsturi.

Priekšmets kā laikmeta materiālā liecība kalpo par pamatu jebkura muzeja darbībai. Muzeja darbinieki pavada savu ikdienu pētot, uzglabājot un restaurējot šos laikmeta lieciniekus, lai vēlāk kāds no tiem, nomainot putekļainos bēniņus pret izgaismotajām stikla vitrīnām, kļūtu par publiski apskatāmu muzeja eksponātu. Taču, lai noteiktu, kādu laikmetu pārstāv noteiktais priekšmets ir nepieciešams veikt tā datējumu. Nereti šis process pārvēršas detektīvromāna cienīgā izmeklēšanā. 2014. gada rudenī muzeja īpašumā nonāca bagātīga pulksteņu kolekcija, kas pārstāvēja laika posmu no 19. gadsimta 20. gadiem līdz pat mūsdienām. Vairāku mēnešu garumā muzeja darbinieki strādāja pie kolekcijas pētniecības, datēšanas un aprakstīšanas.