Ievērojot Ministru kabineta rīkojumu pār ārkārtas situācijas izsludināšanu valstī ar mērķi ierobežot Covid-19 izplatību, Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs un tā nodaļas apmeklētājiem ir slēgtas no 2020. gada 21.decembra līdz 2021. gada 6.aprīlim (ieskaitot).

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs

2020.gada jaunieguvums muzeja krājumā

2020.gada jaunieguvums muzeja krājumā

2020.gadā Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs turpina saņemt vērtīgus dāvinājumus. Šoreiz vēlos pastāstīt par kādu retu Jelgavā izdotu grāmatu, kuru muzejam 19.martā uzdāvināja Ozolnieku iedzīvotājs Guntars Akmentiņš. 

vāks 2

Grāmata stāsta par slaveno Saksijas Moricu (Moritz Graf von Sachsen, 1694-1750), kurš no 1726.gada līdz 1728.gadam bija Kurzemes un Zemgales hercoga tronī, bet vēlāk bija spiests hercogistes teritoriju pamest un slēpties Usmas ezera salā, pazīstama ar nosaukumu Moricsala. Lai paglābtos no gūsta un vajāšanas, Morics aizbēga uz Liepāju, lai vēlāk nonāktu Francijā. Morics ieradās Francijā, kur 1736.gadā kļuva par ģenerālleitnantu. Austrijas troņa mantošanas karā 1741.gadā ieņēma Prāgu. 1744.gadā vadīja franču karagājienu uz Flandriju, 1745.gadā uzvarēja angļus pie Briseles. 1746.gadā tika iecelts par Francijas maršalu, 1747.gadā par franču iekarotās Nīderlandes pavēlnieku. Saksijas Morica mazmazmeita ir franču rakstniece Žorža Sanda.

Morica nams  Hercenberga nams001l
Veismaņa iela 11 (tagad Driksas iela) Lielās un Katoļu ielas stūrī

 

Ēkas, kurās viņš Jelgavā uzturējās, gājušas bojā kara liesmās. 

Viena ēka atradās Veismaņa ielā 11 (tagad Driksas iela), kur kādu laiku dzīvojis Morics. Pašlaik tajā rajonā uzcelta Pilsētas pasāža.

Otra ēka ir slavenāka un parasti bija atzīmēta tūrisma ceļvežos 20.gs. 30.gados. Tas bija nams Lielās un Katoļu ielas stūrī, tautā sauktais Hercenberga nams (vai arī par pilsoņa Veimnica īpašumu). Par šo namu stāstīja, ka tajā ilgu laiku uzturējies Saksijas Morics. 1726.gadā Jelgavā ieradās Krievijas kņazs Meņšikovs, jo viņš pats kāroja Kurzemes troni. Draudēja muižniecībai, bet tie no Morica neatteicās. Tad viņš nolēma lietot varu. Kādā vakarā daudz karavīru ieradās Veimnica nama priekšā, aplenca un sāka uzbrukumu. Grāfs Morics nezaudēja dūšu, apbruņoja savus piekritējus, apkalpotājus un atklāja uguni uz ienaidniekiem. Cīņa ilga pāris stundas. Morics nenoturētos pret pārspēku, ja vien hercogiene Anna, kura bija dzirdējusi šaušanu no savas pils (tagad muzeja ēka), neatsūtītu palīgā savus sargus. Tie aizdzina ienaidnieku, un Morics bija glābts.

Grāmata

 

18.gs. vidū sāka izdot grāmatas par Saksijas Moricu. Pateicoties Guntaram Akmentiņam, viena no tādām grāmatām ir tagad nonākusi muzeja krājumā.

1752.gadā Jelgavā izdeva Luija Baltazara Nēla (Louis Balthazar Néel, 1695-1754) grāmatu par Saksijas Moricu franču valodā “g” (pilnais nosaukums “Histoire De Maurice Comte De Saxe, Maréchal General De Camps Et Armées De Sa Majeste Tres-Chretienne, Duc Elu De Curlande & De Semigalle, Chevalier des Ordres de Pologne & de Saxe : Contenant toutes les particularitez de sa vie, depuis sa naissance jusqu' à sa mort ; avec plusieurs Anecdotes curieuses & interessantes, enrichie des Plans des Batailles de Fontenoy & de Lawfeldt”). Nav norādīta izdevniecība, bet visticamāk drukāta slavenajā Stefenhāgena grāmatu spiestuvē.

Kopā Morica dzīve ir aprakstīta trīs sējumos, bet muzeja krājumā glabājas otrais. Grāmatas sējumā ir 388 lapaspuses, tā ir bieza un labi saglabājusies. Tā stāsta par Saksijas Morica dzīves gaitām no dzimšanas līdz nāvei, lasāmas arī amizantas un interesantas anekdotes, un divi kaujas plāni. Par šīs grāmatas izdošanu Jelgavā nebija ziņu. Parasti to iespieda Rietumeiropā - Londonā, Vācijas zemēs, Francijā. Grāmatas vāka iekšpusē ielīmēts kāds ģerbonis, kura piederība muzeja speciālistiem vēl jānoskaidro.

Muzeja krājums papildinājies ar unikālu eksemplāru, kas pieskaitāms retumiem.

 

puse puse2  puse3  vāks  vāks 3 
Grāmata Histoire De Maurice Comte De Saxe, krājuma nr.: JVMM 40077

 

Muzejnieki saka sirsnīgu paldies G. Akmentiņam par vērtīgo dāvinājumu. Pēc šīs grāmatas izpētes, digitalizācijas un saglabātības novērtēšanas, iespējams, apmeklētāji to varēs aplūkot mūsu muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā vai jaunieguvumu izstādē!